Blog

Naučte se degustovat rum jako správný gurmán

Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Přemýšleli jste někdy o tom, jak se správně pije rum? Naučte si jej vychutnávat jako pravý fajnšmekr. Můžete si dopřát bílý rum, černý rum, čistý rum, rum míchaný v drincích, s ledem, vodou, vychlazený i při pokojové teplotě. Každá podoba má svou specifickou chuť. Jistě si i vy najdete tu svou!

Ochutnávejte rum podle své národní kultury

Rum patří mezi nejoblíbenější alkohol. Oblibě se těší po všech zemích světa. Není proto divu, že pití rumu je do velké míry záležitostí národní kultury. Například na Haiti ho místní pijí čistý. Martinici jej pijí zásadně před obědem spolu v kombinaci s cukrem a limetkou. Dominikánci, u kterých se rum ve velkém vyrábí, jej milují s ledem. A někdy i s colou. A jak jej máte rádi vy?

Správné servírování rumu

Není žádným tajemstvím, že správné aroma rumu se dokonale rozvine při jeho pokojové teplotě. Významný vliv mají také rumové skleničky, které umí vést vůni tak, aby se koncentrovala blízko nosu, ale zároveň nepálila v nose. Ideální sklenkou je takzvaný tulipánek nebo uzavřená whiskovka.

Jak podávat rum, abyste si užili všechny jeho vlastnosti?

Rum vyniká svou barvou, vůní a chutí. Abyste si dosyta užili všechny jeho vlastnosti, nalijte ho do sklenice a minutku počkejte. V této chvíli můžete prozkoumat jeho barevný odstín proti světlu. Čím tmavší barva, tím víc potřebuje času k vydýchání. Až odezní první alkoholové aroma, rozvinou se skryté vůně rumu. Zakružte sklenkou, přičichněte ve vzdálenosti asi 3 centimetry a přičichněte znovu. Tak si krásně užijete komplexnost vůně.

Jak degustovat rum

První doušek rumu by měl být malý, aby připravil ústa i žaludek na alkohol. Chuťové buňky také potřebují čas pro přípravu na jeho štiplavý podtón. Podruhé už se můžete napít o něco víc. Destilát poválejte na jazyku a zaměřte se na rozpoznání jednotlivých vrstev chuti rumu.

Pokud je rum příliš silný, lze jej pro zjemnění smíchat s kapkou vody. V horkých letních dnech doporučujeme do sklenky vložit dvě kostky ledu. Degustujete-li více druhů rumu, vypláchněte si ústa čistou vodou. Rum se zásadně nedoporučuje pít podchlazený. Tehdy ztratí veškerou vůni i chuť. Stejně tak se vyhněte jeho zahřáté verzi. A jaký rum doporučujeme pro degustaci?

Mount Gay 1703 Master Select

První variantou pro degustaci doporučujeme rum Mount Gay 1703 Master Select. Tento druh rumu má hluboký a bohatý buket dubu a karamelek s tóny koření, kandovaného ovoce, zralého banánu, které se na jazyku rozplývají do hřejivého závěru. Mount Gay 1703 Old Cask Selection je vyrobený z pečlivě vybrané cukrové třtiny a nedotčené vody Barbadosu. Smíchán výhradně z nejcennějších ostrovních pokladů se stává okázalým mistrovským dílem, nektarem vytvořeným nejzkušenějším výrobcem rumu na světě.

Exquisito 1985

Druhá značka, kterou doporučujeme pro degustaci, je Exquisito 1985. Je to směs rumů až 26 let starých. Zrání začíná v burbonových sudech a poslední dva roky končí v sudech po sherry. Překvapí vás příjemnou vůní pečeného ovoce, marcipánu, višní v čokoládě se stopou sherry a vanilky. V chuti stopy ovoce (třešně, pomeranč, citrusy), karamelu a medu. Pozornější si mohou všimnout na samém závěru stop kakaa.

Legendario Rum Reserva 15yo

Třetím rumem, který stojí za to ochutnat, je Legendario Rum Reserva Aroma i chuť poskytují yo. Rum vás překvapí svou absolutní rovnováhu a dokonalostí. Při prvním ochutnání vynikne jeho dřevnaté aroma a svojí přítomností potěší všechny vaše smysly, naladěné na nejkvalitnější kubánský rum. Noblesní osobitá vůně pochází z dlouhého odpočinku v sudech z bílého dubu. Vyrábí se z melasy a jeho tmavá jantarová barva připomíná jemné tóny dřeva. Legendario Gran Reserva 15yo je unikátní rum vyráběný pouze v omezeném množství, plněný do exkluzivních keramických lahví. Všechny láhve jsou individuálně číslované a je dodávaný v dřevěném dárkovém boxu.

Diplomatico Single Vintage 2004

Čtvrtý rum, který doporučujeme pro vaši soukromou degustaci, je Diplomático Single Vintage. Tento rum je důkazem, že v roce 2004 byla sklizeň cukrové třtiny opravdu kvalitní. Rum v sobě ukrývá venezuelské rumy destilované v historických měděných kotlích, které zrály 12 let v kombinaci sudů po bourbonu a sladových whiskey. Společně si pak ještě rok odpočinuly v sudech po španělské Oloroso sherry. Výsledkem je temně jantarová barva a jedinečné aroma.
Po přivonění ucítíte vanilku, čokoládu a výběrovou kávu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.